Czucie głębokie. Jak wspierać jego rozwój?

Kilka propozycji zabaw i ćwiczeń wspierających stymulację układu proprioceptywnego.

Czucie głębokie, to pojęcie, które często się pojawia, gdy mowa o Integracji Sensorycznej. Brzmi być może trochę zagadkowo, bo przecież czucie to po prostu czucie. Tymczasem my wiemy, że czucie o coś więcej niż dotyk. To cały układ proprioceptywny (inaczej kinestezja), który odpowiada za odbiór, czucie i postrzeganie całego swojego ciała. To dzięki niemu, jak schodzimy po schodach, nie musimy patrzeć na każdy stopień, jak kopiemy piłkę, nie musimy ciągle obserwować naszej nogi. Wiele czynności nasz organizm wykonuje bez udziału naszego wzroku i dzięki niemu nie wywracamy się, nie potykamy - jednym słowem jesteśmy bezpieczni. Łatwo się domyśleć, co się dzieje, gdy układ ten nie działa najlepiej.

Problemy z utrzymaniem równowagi, trudności w nauce jeżdżenia na rowerze, na łyżwach, rolkach, częste potykanie się, przewracanie, niezauważanie przedmiotów na swojej drodze. Problemy z opanowaniem umiejętności wchodzenia i schodzenia po schodach, trudności w koordynacji ruchowej - nogi się plątają, ręce wykonują niezgrabne ruchy, ciągle coś przewracają, potrącają. Brzmi znajomo?

Jeżeli tak, to mamy do czynienia z zaburzeniem czucia głębokiego. Skąd się bierze? Przyczyn może być bardzo dużo, od problemów w trakcie ciąży, poprzez trudny poród, po przebyte choroby reumatologiczne. Jeżeli widzisz podobne problemy u Twojego dziecka - nie zwlekaj, udaj się do Terapeuty SI. Dzieci mają tą niesamowitą umiejętność, że szybko się uczą bo ich mózgi są jeszcze bardzo plastyczne i wiele można zdziałać. Dodatkowo, możesz wspierać swoje dziecko (i siebie, jeżeli widzisz podobne objawy u siebie) w codziennych, domowych czynnościach. Poniżej przedstawię Ci kilka pomysłów. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia i zabawy domowe, mimo, że są niezbędne w każdej terapii, nie zastąpią profesjonalnej opieki terapeuty. W domu możesz bardzo wiele, więc na pewno warto poświęcić czas na to, ale wszystko powinno jednak odbywać się pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Pamiętajcie jednak, że te ćwiczenia wspierają stymulację czucia głębokiego ale nie zastąpią profesjonalnej terapii. Być może Twoje dziecko potrzebuje tylko kilka wskazówek i zabaw, aby polepszyć funkcjonowanie układu proprioceptywnego a być może wymaga większej pracy i zaangażowania.

Jeżeli nie wiesz, nie masz pewności - skonsultuj się z Terapeutą SI. Ważne jest wczesne postępowanie, bo im dziecko młodsze - tym więcej możemy zdziałać. Nie ważne jednak, czy Twoje dziecko ma 2 lata czy 12. Jeżeli czujesz, że problemy Was przerastają - szukaj pomocy. 

Warto zwrócić uwagę na to, do kogo idziemy. Ważne, by znaleźć osobę, która faktycznie Wam pomoże. Poświęćcie więc więcej czasu na znalezienie odpowiedniego specjalisty. Pytajcie w przedszkolu, po znajomych, na forach.

Twoje dziecko jest tego warte :)

Ćwiczenia i zabawy wspierające stymulację czucia głębokiego: